Sosyal medya hepimiz için hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Twitter sohbetleri twitter kullanıcılarının belirli bir konu üzerinde belirlenen bir günde ve saatte belirlenen konu hakkında fikir paylaşımında bulundukları, tartıştıkları toplantılardır. Hepimiz muhakkak bu tür sohbet hashtaglerini twitter akışlarımızda görmüş veya bu sohbetlere katılmışızdır.

Twitter sohbetleri genellikle bir moderatörlerin soruları doğrultusunda katılımcıların verdikleri cevaplara göre yönlendirilen sohbetlerdir. Twitter sohbetleri paylaşım yapmak, yeni fikirler edinmek ve yeni insanlar ile tanışarak kişisel öğrenme ağınızı geliştirmek için büyük bir fırsat diyebiliriz.

Türkiyede twitter sohbetleri alanında da #egtkonus başı çekiyor ve her çarşamba eğitimcileri eğitimin geleceğini konuşabileceği ve fikirleri paylaşmak eğitimcilere büyük bir fırsat sunuyor.

Verilen cevapların yoğunluğuna göre bir süre sonra twitter akışınızdan sohbeti takip etmek zor bir hale gelebiliyor. Bu yazımızda Twitter sohbetlerinizde hiç bir gönderiyi kaçırmamanızı sağlayacak ve daha kolay sohbette yer almanızı sağlayacak dünya genelinde en sık kullanılan twitter sohbet araçlarından bahsedeceğiz.

1

TweetChat

TweetChat’i kullanarak twitter sohbetinizi daha kolay takip edebilirsiniz. Bu araç ile twitter akışınızı seçtiğiniz hashtag ile filtreleyerek sadece belirlediğiniz hashtag ile atılan tweetleri görmenizi sağlayabilir ve bu sayede hem sorularınıza verilen cevapları daha kolay takip edebilir, hem de verilen yanıtlara daha hızlı cevaplar verebilirsiniz.

Bu aracın bir diğer kullanışlı özelliklerinden birisi tweet akışını durdurabilir veya akışın yenilenmesini hızlandırabilirsiniz. Örneğin akışınızın her 5 sn içerisinde otomatik olarak yenilenmesini sağlayarak yeni atılan tweetlere daha hızlı takip edebilirsiniz. Bunlara ek olarak akışınızı daha rahat takip edebilmek için retweetlerin ve belirlediğiniz kullanıcıların tweetlerinin görüntülenmemesini sağlayabilirsiniz.

 2

Twitterfall

Aradığınız basitlik ise twitterfall tam size göre bir araç. Ücretsiz olan bu araç twitter verilerinizi ve sohbetlerinizi organize etmek için bir çok seçenek sunmaktadır. Twitter akışınızı anahtar kelimelere, hashtaglere ve takip ettiğiniz listelere ve hatta twitlerin atıldığı bölgeye göre listelemesini sağlayabilirsiniz. (Ör: #egtkonus hakkında Ankaradan gelen tweetler)

Aynı zamanda filtreleri kullanarak belirli anahtar kelimeleri, kullanıcıları ve retweetleri engelleyebilirsiniz.

Twubs

İlgi alanlarınıza özgü twitter sohbetleri bulabileceğiniz, takip edebileceğiniz veya twitter sohbeti oluşturabileceğiniz bir araç arıyorsanız twubs sizin için en uygun çözüm olacaktır. Twubs, hashtaginiz kullanılarak atılan twitleri, resimleri ve videoları bir sayfada toplayarak hashtaginize özgü bir sayfa yaratmanıza imkan vermektedir. Bu sayfada twitter sohbetiniz hakkında bilgiler, sohbetinizde atılan tweetler, katılımcılar hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Hootsuite

Hootsuite çok güçlü bir sosyal medya yönetim aracı olduğu gibi aynı zamanda twitter sohbetlerinizi yönetmek içinde kullanabileceğiniz çok kullanışlı bir sosyal medya yönetim aracı. Bu aracı kullanarak twitter sohbetlerinizden akan twitleri kolayca modere edebilirsiniz. Hootsuite aracını kullanarak twitter sohbetlerinizi takip etmek için akışınıza takip etmek isteğiniz hashtagi eklemeniz yeterli olacaktır. Bu aracı kullanarak birdan fazla twitter sohbetini akışınızda görüntüleyip, modere edebilirsiniz.

TweetDeck

TweetDeck en çok kullanılan twitter yönetim araçlarından biri arasında yer almaktadır. Sayfanızda takip edeceğiniz alanları (anasayfa, bildirimler, mesajlar), twitter sohbetlerini ayrı ayrı sütunlar içerisinden takip etmenize imkan vererek akışınızı daha kolay yönetmenize imkan vermektedir.

TweetDecki kullanarak, bahsedildiğiniz tweetleri, mesajlarınızı, takip ettiğiniz hashtagleri aynı ekranda görebilir ve birden fazla twitter sohbetini takip edebilirsiniz. Aynı zamanda TweetDeck birden fazla twitter hesabını yönetmenize imkan vermektedir.